Adidas Running wspomina rekordowy dla kolekcji adidas ADIZERO rok 2021

W tym okresie ponad połowa (54%) biegaczy adidas startujących w 50 największych biegach ulicznych na świecie sięgnęła po zwycięstwo nosząc buty adidas ADIZERO. Od premiery przełomowego modelu ADIZERO ADIOS PRO, technologia stosowana w butach startowych z serii ADIZERO przyczyniła się do ustanowienie aż 7 rekordów świata!

Magazyn Bieganie jako jeden z nielicznych miał okazję przetestować drugą już edycję modelu. Zapraszamy do recenzji adidas ADIZERO ADIOS PRO 2, przygotowanej przez Marcina Nagórka.

W zeszłorocznych zawodach z cyklu World Major Marathons, zawodnicy i zawodniczki biegający w adidas ADIZERO sześciokrotnie przekroczyli linię mety jako pierwsi, wyprzedzając przeciwników o średnio 27 sekund. Kolejne sześć razy stawali na podium. W szczególności warto wymienić Kenijkę Peres Jepchirchir, której udało się powtórzyć wyczyn Mary Kaitany, siegając w jednym roku po olimpijskie złoto na dystansie maratonu oraz zwyciężyć w biegu należącym do WMM, czego dokonała w listopadzie w Nowym Jorku.

Wszystkie te niesamowite osiągnięcia i najlepsze biegowe momenty z 2021 roku zebrane zostały w specjalny materiał video, dostępny na profilu @adidasrunning na Instagramie.

SIEDEM REKORDÓW ŚWIATA

Kenijka Peres Jepchirchir otworzyła nowy rozdział dla serii ADIZERO pod koniec 2020 roku, kiedy pobiła rekord świata w kategorii Women’s Only w półmaratonie nie raz, ale dwukrotnie – w Pradze i w Gdyni. Kolejny rekord padł łupem Kibwotta Kandie, który podczas półmaratonu w Walencji osiągnął wynik 57m:32s.

Następnie, podczas zawodów ADIZERO: ROAD TO RECORDS, które odbyły się we wrześniu 2021 na specjalnym torze wokół siedziby adidas w niemieckim Herzogenaurach, w ciągu jednego dnia zostały ustanowione dwa nowe rekordy świata. Najlepszy wynik na dystansie 10km w kategorii Women’s Only został pobity przez tragicznie zmarłą Agnes Jebet Tirop. Dzięki wynikowi 30:01min poprawiła rekord świata sprzed 19 lat. Rekord świata w biegu Women’s Only na dystansie 5 km został złamany przez pochodzącą z Etopii Senbere Teferi, która zatrzymała zegar na 14m:29s, ustanawiając tym samym pierwszy rekord świata w najnowszym modelu kolekcji ADIZERO – ADIZERO TAKUMI SEN 8.

Rok 2021 przyniósł jeszcze dwa najlepsze wyniki w historii – pierwszy w Genewie, gdzie Kalkidan Gezahegne zwyciężyła w kategorii Women’s Mixed na 10km z czasem 29m:38s, a drugi w Lille, pobity przez Dawit Seyaum w kategorii Women’s Mixed na 5km z wynikiem 14m:41s.

ZAWODNICY W ADIZERO DOMINUJĄ W NAJWAŻNIEJSZYCH MARATONACH ŚWIATA W 2021 ROKU:

Biegający w ADIZERO ADIOS PRO 2 Guye Adola, rozpoczął w Berlinie serię zwycięstw w największych światowych maratonach. Następnie Joceline Jepkosgei, która biegła w tym samym modelu butów, zwyciężyłą w Londynie z czasem 2h:17m:43s. W Bostonie zawodnicy adidas Benson Kipruto I Diana Kipyokei pobiegli w ADIZERO ADIOS PRO 1, przekroczając linię mety jako pierwsi, odpowiednio w kategorii mężczyzn I kobiet, zdobywając w ten sposób pierwszy dublet w sezonie. Drugi padł w Nowym Jorku, gdzie Albert Korir wygrał wyścig mężczyzn, a Peres Jepchirchir dobiegła jako pierwsza kobieta, oboje mieli na nogach ADIZERO ADIOS PRO 2.

PRZYSZŁOŚĆ KOLEKCJI ADIZERO RYSUJE SIĘ W JASNYCH BARWACH

Alberto Uncini Manganelli, GM Running & Credibility Sports, adidas, wyjaśnia: “Jesteśmy niesamowicie dumni z tego, co nasi zawodnicy osiągnęli w tym sezonie w biegach ulicznych.

Nie było łatwo pracować w sezonie, który został skondensowany do kilku intensywnych miesięcy. Nasze zespoły pracowały bez wytchnienia, aby wprowadzić odpowiednie innowacje I zapewnić naszym sportowcom jak najlepsze produkty i wsparcie, celem uwolnienia ich maksymalnego potencjału. Dzięki temu biegacze mogli skupić się na jednej rzeczy: wygrywaniu.

“Włożyliśmy niezliczone godziny pracy w rozwój kolekcji ADIZERO oraz w innowacje takie jak LIGHTSTRIKE PRO i ENERGYRODS. Siedem zwycięstw w maratonach i siedem rekordów świata w ciągu jednego roku jest świadectwem tej ciężkiej pracy.

“Jednak to, co motywuje nasz zespół, to nie tylko osiągnięcie danej liczby czy rekordowego czasu. Chodzi o to, by przesuwać swoje granice, wprowadzać innowacje i wspierać naszych sportowców w pisaniu historii na nowo. Charakter naszej pracy nad kolekcją ADIZERO napędza ten sposób myślenia i już teraz wybiegamy w przyszłość i pracujemy nad projektami na 2022 rok, a także kolejne lata. Mamy ambitne cele na rok 2022 i uważamy, że uda nam się je zrealizować. Od rekordów świata, przez kolejne zwycięstwa w najważniejszych maratonach po wielkie sukcesy naszych sportowców, którzy biorą udział w biegach na całym świecie.

ADIZERO to kolekcja adidas kierowana do zawodników, którzy pragną uwolnić swój potencjał i biegać jeszcze szybciej. Buty z tej serii zostały opracowane na bazie licznych testów oraz danych zebranych od najszybszych biegaczy. Wynikiem tych działań są wysokiej jakości, innowacyjne buty biegowe.

W 2022 roku marka będzie wprowadzać kolejne innowacje i zawodnicy adidas będą mieli szansę łamać w nich następne rekordy. Po tak widowiskowym sezonie zarówno na adidas, jak i biegaczy czeka nie lada wyzwanie, ale przecież IMPOSSIBLE IS NOTHING.