Półmaraton Wtórpol w ulewnym deszczu

W niedzielę 20 sierpnia, w Skarżysku-Kamiennej odbył XVII Półmaraton Wtórpol i zorganizowana po raz pierwszy – I Dycha Wtórpol. Rywalizacja toczyła się w ulewnym deszczu a w obu biegach wzięło udział blisko 500 uczestników. Najlepsi na dystansie półmaratonu okazali się Rop Abel Kibet i Olga Kotovska a bieg na 10 km wygrali Adam Nowicki oraz Daria Mykhailova.

W skarżyskiej imprezie rywalizowało niespełna pół tysiąca biegaczy i biegaczek z Polski, Kenii, Ukrainy oraz Białorusi. Po raz pierwszy chyba jednak w 17-letniej historii zmagań w Skarżysku-Kamiennej uczestnicy musieli radzić sobie także z ciągłymi opadami ulewnego deszczu.

Półmaraton Wtórpol

Faworytami konfrontacji na dystansie 21,097 km byli Kenijczycy z drużyny Benedek Team, z którymi powalczyć miał Henryk Szost, olimpijczyk oraz rekordzista Polski w maratonie. Tak też było. Abel Kibet Rop – podobnie jak przed rokiem – uplasował się na najwyższym stopniu podium, osiągając czas 01:05:30. Na drugim miejscu z czasem 01:06:14 uplasował się Henryk Szost, a na trzecim miejscu zameldował się Bernard Kipkorir Talam – 01:07:25

Woda na asfalcie trochę przeszkadzała, ale jestem zadowolony z drugiego miejsca, bo stawka była mocno obsadzona. Mój szczyt formy dopiero ma nadejść, szykuję go maraton we Frankfurcie.” – oceniał Szost.

Wśród kobiet triumfowała Olga Kotowska z Ukrainy – 01:15:31, przed Kenijkami Pamelą Jemeli Kipchoge – 01:16:13 i Christine Moraa Oigo – 01:22:10.

I Dycha Wtórpol

Po raz pierwszy w historii skarżyskiego półmaratonu, równolegle odbył się bieg na 10 kilometrów czyli I Dycha Wtórpol. W ulewnym deszczu 10 kilometrowy dystans najszybciej pokonał Adam Nowicki – 00:30:37, drugie miejsce z czasem 00:30:59 minut zajął Okseniuk Sergii, na trzecim miejscu uplasował się Kenijczyk Melly Edwin Cheruiyot – 00:31:35 min.

Uwielbiam biegać w taką pogodę. Dopiero wróciłem ze zgrupowania w wysokich górach, cieszę się, że wygrałem w Skarżysku. Tutejsza trasa też posiadała dużo zbiegów i podbiegów, była trudna.” – podkreślał Adam Nowicki.

Rywalizację na dystansie 10 kilometrów wśród pań zdominowały Ukrainki. Zwyciężyła Daria Mykhailova z czasem 00:35:41, drugą zawodniczką na mecie była Natalia Nagizniak – 00:36:20, a trzecie miejsce zajęła Oksana Okseniuk z czasem 00:37:20.

Półmaraton Wtórpol to od wielu lat jedna z największych imprez sportowych w Skarżysku-Kamiennej. Na imprezie pojawiają się również wielkie gwiazdy sportu. Był już Szymon Kołecki, Adrian Zieliński, Krzysztof „Diabo” Włodarczyk Artur Partyka. W tym roku w Skarżysku zagościli po raz kolejny Jacek Wszoła oraz oraz Sebastian Chmara i Szymon Ziółkowski.